Program
Facebook >>
2018
PROGRAMUL INTERNATIONAL YOUTH JAZZ COMPETITION & FESTIVAL
TG. MURES – Ed. a 10-a


Organizatori: Asociația Culturală PARTITURA și Casa de Cultură a Studenților – Tg. Mureș
Perioada: 9 – 13 mai, 2018
Locatia: Jazz&Blues Club, Târgu-Mureș

Miercuri, 9 mai – Sala MARE Jazz&Blues Club
● 18:00 – Concert deschidere: Școala de Rock – Program de jazz
– Formații de Jazz ale Liceului Vocațional de Artă Târgu Mureș
– Concert Jazz Residence (Olanda)
– Concert JazzyBIT (Timișoara)

Joi, 10 mai – Sala MARE Jazz&Blues Club
● 16-19 – Program competiție
● 21:00 – Concert Ferencz Mari Duo
– Concert Luiza Zan & Hungarian All Stars (Gyárfas István – Sárik Péter Trio)
● După concert: Jam Session

Vineri, 11 mai – Sala BUNKER Jazz&Blues Club
● 10-12 – Workshop - Chitara in jazz (Gyárfás István & Alex Man)
● 13-15 – Pauză de masă
● 16-19 – Program competiție
● 21:00 – Concert Irina Sârbu & ETHNOTIC Project
* După concert: Jam Session

Sâmbătă 12 mai – Sala BUNKER Jazz&Blues Club
● 10-12 – Workshop - Umorul in jazz (Florian Lungu - Moșu)
● 13-15 – Pauză de masă
● 16-19 – Program competiție
● 21:00 – Ceremonia de decernare a premiilor
● 21:30 – Concert Bágyi Balázs New Quartet ft. Pocsai Krisztina
* După concert: Jam Session

Duminică, 13 mai – Teatrul National Târgu Mureș
● 10–12 – Tur de oraș (opțional)
● 19:00 – Concert U.N.A.G.E. Big Band (big band-ul Univ. G. Enescu - Iasi)
– Concert Budapest Jazz Orchestra (HU)


* Expoziții tematice, degustare de vin în fiecare seară (Wine Box)
* Activități artistice (grafică, caricatură) ale elevilor Liceului de Arte din Tg. Mureș
* Expoziție de bijuterii unicat din accesorii muzicale
* Targ de CD-uri si vinyluri



2017

Miercuri, 10 mai – Sala MARE Jazz&Blues Club
● 19:00 - Primirea invitaților
● 20:00 - Concert deschidere: Say What! Trio (Tg. Mures / Cluj-Napoca)
● 22:00 - Concert Alex Man și Gyárfás István Guitar Duo (RO/HU)

Joi, 11 mai – Sala MARE Jazz&Blues Club
● 10-12 - Workshop: Sárik Péter – „Oare ce este jazz-ul?”
● 12-14 - Pauză de masă
● 16-19 - Program competiție
● 21:00 - Concert Big Band (Univ. de Arte George Enescu Iași, RO)
● 22:00 - Concert Sorin Zlat Trio (RO)

*După concert: Jam Session

Vineri, 12 mai – Sala BUNKER Jazz&Blues Club
● 10-12 - Workshop: Gyárfás István și Alex Man – „Chitara în jazz”
● 12-14 - Pauză de masă
● 16-19 - Program competiție
● 21:00 - Concert Teodora Enache Trio (T. Enache, Peter Klohmann & Yuriy Sych) (RO, GER)

*După concert: Jam Session

Sâmbătă 13 mai – Sala BUNKER Jazz&Blues Club
● 10-12 - Workshop: Mihai Godoroja – „Jazz-ul și Blues-ul în media”
● 12-14 - Pauză de masă
● 16-19 - Program competiție
● 21:00 - Concert Váczi Eszter & Quartet (Budapesta, HU)
● 23:00 - Concert D.A.S. Trio (câștigătorii competiției de Jazz din 2016)

*După concert: Jam Session

Duminică, 14 mai – SALA MARE J&B Club
● 10-12 - Workshop: Florian Lungu - „Influența jazz-ului în viața de cuplu”
● 12-14 - Pauză de masă
● 16-19 - Program competiție - Finală; Anunțarea rezultatelor; Decernarea premiilor
● 21:00 - Concert On Impulse Ft. Deborah Carter (NL, USA)


*Expoziții tematice, degustări de vinuri în fiecare seară
*Participanții vor avea ocazia să țină repetiții în sălile clubului Jazz&Blues, zilnic de la ora 10:00.